Problem z panowaniem nad własnymi finansami staje się coraz powszechniejszy. Wiele osób ma więcej niż jedno konto, kilka kart debetowych, kredytowych, kredyt na mieszkanie, samochód. Do tego dochodzi cały stos rachunków do zapłacenia, wakacje, przyjemności, hobby.
Co zrobić żeby uniknąć niemiłych niespodzianek podczas sprawdzania stanu naszych finansów? Amerykanie znaleźli już rozwiązanie. Serwisy oferujące integrację z systemami bankowymi i prezentujące zbiorcze opracowania danych o naszych wydatkach święcą triumfy popularności. Najpopularniejszy z nich
https://www.mint.com/ doczekał się naszego krajowego odpowiednika.
Zadanie nie jest łatwe, gdyż polskie banki nie oferują możliwości integracji ze swoimi systemami dla zewnętrznego oprogramowania. Tym samym to co za oceanem jest oczywiste u nas wymaga skomplikowanych zabiegów - wpisywania operacji ręcznie lub importowania ich z plików.
Serwis o którym chcemy napisać -
http://www.ifin24.pl/ proces importu danych o historii rachunków bankowych sprowadził jednak do operacji prostej i przyjemnej. A to wszystko dzięki automatycznym regułom przypisującym transakcjom odpowiednie kategorie. System sam rozpoznaje że np. transakcja kartą na stacji benzynowej to najprawdopodobniej zakup paliwa i sam dobiera odpowiednią kategorię wydatków. Tak samo dzieje się w przypadku zakupów w sklepie spożywczym, restauracji, markecie budowlanym etc.
Oczywiście wyniki działania automatu możemy przeglądać i korygować.
Dodatkowym atutem jest automatyczne wykrywanie duplikatów transakcji. Jeżeli jakąś pozycję wpisaliśmy ręcznie, nie zostanie ona zduplikowana podczas importu danych z banku. Wygodne, prawda?
Jeżeli import danych mamy już za sobą, możemy przystąpić do analizy. System pozwala na obsługę wielu rachunków, kart płatniczych i kredytowych, rozliczeń gotówkowych. Dane o tym na co wydajemy nasze pieniądze prezentowane są w bardzo atrakcyjnej i przejrzystej formie graficznej.
Możemy łatwo kontrolować strukturę wydatków, wyszukiwać obszary pozwalające na oszczędności. System pozwala też planować wydatki, wprowadzać limity wydatków na dane kategorie, pokazuje ile możemy zaoszczędzić oraz prezentuje podsumowanie naszej aktualnej sytuacji finansowej.
System jest aktualnie udostępniany za darmo, jednak w przyszłości planowane jest wprowadzenie opłat.
Lista obsługiwanych banków i kart jest całkiem obszerna:
Rachunki:
- Alior Bank
- Allianz
- BPH
- BZ WBK
- Deutsche Bank
- Fortis
- ING
- Inteligo
- iPKO
- mBank
- Millennium
- Multibank
- Nordea
- Pekao SA
- Kredyt Bank
Karty kredytowe:
- Alior Bank
- Citibank
- iPKO
- mBank
- Millennium
- Pekao SA